Jak správně vybrat nový byt?

Pokud uvažujete o nákupu nového bytu, měli byste své rozhodnutí důkladně promyslet a naplánovat. Koupě nového bytu není malá investice a je nutné si uvědomit, že si vlastně pořizujete místo, kde budete trávit velkou část vašeho života. Poradíme vám, čím se při výběru bytu řídit a na co si dát pozor.

 

Současná doba hraje nákupu nového bytu do karet

V současné době je nabídka nových bytů (a to zejména na území města Prahy) velmi bohatá a to hlavně díky projektům developerských společností. Díky nim je nyní možné sehnat nové byty v Praze na mnoha lukrativních místech. Dobrou zprávou je i to, že ceny bytů v porovnání s předchozími lety dost podstatně klesly. Takže se současná doba jeví jako velmi přívětivá právě pro nákup nového bydlení. Z tohoto hlediska se tedy nevyplatí, pokud budete s nákupem příliš otálet, protože ceny se mohou opět rychle zvednout.

  7apul1

Nákup jako strategický plán

Nákup nového bytu je nutné promyslet. V potaz musíte vzít mnoho atributů současně. V první řadě si musíte ujasnit své představy a potřeby. Musíte mít jasno v tom, jak velký má váš byt být. Byty jsou k mání v různých dispozicích – od 1+kk až do velikosti 5+kk či větší. Malé byty jsou vhodné pro jednotlivce, byty o dispozicích 2+kk jsou nejvhodnější pro páry, byty 3+kk pro rodiny s dítětem a podobně. Zajímejte se nejen o dispozice, ale i o celkovou obytnou plochu. Pokud má byt balkon či terasu, získáte tím i místo pro relaxaci. Mělo by vás zajímat i to, v jakém patře se byt nachází a na jakou světovou stranu jsou orientována okna (platí, že byty s orientací na jih bývají teplejší), dále také – zda je v objektu výtah nebo či je k dispozici garážové stání a také sklepní prostor. Všechny tyto faktory mají vliv na celkovou cenu bytu. Rozhodovat byste se měli také podle lokality. Velmi oblíbené jsou například byty Praha 9 (více o této lokalitě zjistíte na webu Prahy), protože toto místo je strategické svou polohou. I ostatní pražské lokality mají své jisté výhody. Co se týče lokality – sledujte dopravní dostupnost, občanskou vybavenost (školy, obchody, zábava) a samozřejmě se vám musí líbit i bezprostřední okolí.

 

Hotový nebo ve výstavbě?

Při koupi bytu se můžete rozhodnout pro dvě varianty. Koupit již byt hotový nebo si rezervovat byt, který je teprve ve výstavbě. Obě varianty mají své pro a proti. Koupě již hotového bytu má tu výhodu, že si byt můžete prohlédnout, ihned se nastěhovat a vidíte i jeho okolí. Nevýhodou může být to, že již nemáte šanci na změny dispozice ani základního vybavení a musíte provést platbu okamžitě. Nabídka hotových bytů je také nižší. Koupě ještě nedokončeného bytu má výhodu tu, že si můžete změnit dispozice i vybavení, jsou také často levnější, máte i více času na vyřízení financování a vybírat je možné ze širší nabídky. Nevýhoda je v tom, že byt nevidíte v dokončeném stavu, takže musíte zapojit svou fantazii. Na nastěhování čekáte podstatně déle a nevidíte ani dokončené okolí. Pokud se rozhodne pro jednu či druhou variantu, vždy chtějte vědět od prodejce maximum informací. Stejná pravidla platí i pro prodej nebytových prostor Praha.

Responses are currently closed, but you can trackback from your own site.

Comments are closed.