Jak využijeme čerpadla v domě a zahradě

Snad každý rodinný dům, nebo například chata, mohou využít některou čerpací techniku, která je vhodná například pro práci na zahradě, zavlažování, ale také pro čerpání a zásobování pitnou vodou.

Klasickým využitím čerpadel na zahradě je zalévání. Pokud máte vlastní zdroj, například studnu, využijete libovolná čerpadla, v podobě horizontálních, která se napevno umístí nad studnu, nebo třeba ponorná čerpadla, která se potopí přímo do vodního zdroje. Obyčejná ponorná čerpadla, ale také horizontální čerpadla jsou obvykle určená k čerpání čisté vody. Je ale někdy potřeba použít spíše čerpadla, která jsou dimenzována také na čerpání mírně zašlé, znečištěné vody, například pokud čerpáte z jiných zdrojů, jako jsou rybníky nebo vodní nádrže, kde voda není úplně čistá, ale obsahuje také nějaké ty pevné částice. K tomu se pak využívají většinou kalová čerpadla, což je zvláštní typ ponorných čerpadel. Kalová čerpadla jsou uzpůsobena k čerpání znečištěné vody, vždy je ale uvedeno u každého takového čerpadla, jakou nečistotu zvládnou. Některá na hodně silně znečištěnou vodu, mohou obsahovat dokonce speciální nože na zpracování velkých pevných částí.

Odpadní vody a jejich zpracování

U domů, které nejsou napojeny na veřejnou kanalizaci, protože například stojí ve vesnici, kde není zavedena, nebo jsou někde na samotě, je zapotřebí odpady odvádět do septiků a jímek, k čemuž se také používají čerpadla, ovšem speciální, která umějí pracovat s velmi silně znečištěnou vodou až agresivními látkami.

U čerpadel je potřeba vždy vybírat na základě objemu vody, který se bude přečerpávat, vzdálenosti, z jaké se bude voda čerpat a tedy také na základě výkonu čerpadla.

Responses are currently closed, but you can trackback from your own site.

Comments are closed.