Jakou barvu zvolit do pokoje?

Světlost
Doporučujeme menší pokoje projasnit světlými odstíny, které opticky plochu rozšiřují, zároveň budou výbornou volbou pro tmavší místnosti, jež pěkně projasní.


Sytost
Uvědomte si, že výběrem sytého odstínu nejenom výrazně proměníte celkový vzhled místnosti, ale špatná volba přiliž syté barvy může působit rušivě, či dokonce nepříznivě ovlivnit kvalitu spánku.
Další vlastností syté barvy je, že pokoj opticky zúží, což může působit útulným dojmem jen v případě, že jí použijete ve velké místnosti.

Bílá a černá 

Patří mezi barvy neutrální, tedy je můžeme s ostatními barvami kombinovat téměř neomezeně. Je však běžné, že zatímco bílou nikdy nic nezkazíte, (působí na člověka až regeneračně, evokuje čistotu a pokoj vždy prosvětlí na jeho maximum) černá, naopak může ve větších plochách působit až depresivně, navíc pohlcuje světlo, tedy s ní zacházejte opatrně.

Černá barva ale naopak skvěle vyniká v bytových doplňcích, ideálně pak s kombinací teplých barev. Pokud se rozhodnete pro bílou barvu, nemusíte s ní vždy vymalovat celý pokoj. Ideální je rozhodnout se kreativně pro kombinaci dvou či více barev, kde jen jedna bílá stěna zaručí zvyšování pozitivních účinků barev ostatních.

Oranžová

Teplá a mimořádně povzbuzující barva. Je slavnostní a pomáhá navozovat dobrou náladu.

Doporučujeme jí využívat v místnostech orientovaných na sever. Pokud je ve světlejších tónech, použijte ji v malých, temnějších místnostech. Nahradí tak přirozené světlo. S příměsí červené, může vyvolat pocit napětí a vzrušení. Jelikož podporuje chuť k jídlu a urychluje trávení, je skvělou volbou pro kuchyni nebo jídelnu. Může se také dobře uplatnit ve všech společenských místnostech.

Dobře se vyjímá společně s chladnějšími barvami.

Modrá 

navozuje příjemnou atmosféru vhodnou pro relaxaci a spánek. Její použití v ložnici je proto správnou volbou. Navíc modrá se nepodílí jen na celkovém zklidnění organismu a navození pohody. Jedná se také o barvu intelektu, tedy podporuje vnitřní koncentraci a intelektuální myšlení.

Modrá, především ve světlém odstínu rozšiřuje prostor, a mimo jiné navozuje pocit čistoty. Avšak někdy je potřeba vykompenzovat její chladnost. Stačí jí proto kombinovat s teplými odstíny barev.

Responses are currently closed, but you can trackback from your own site.

Comments are closed.