Proč čistit fasádu a jak dosáhnout perfektního výsledku?

I starší dům může vypadat skvěle a působit doslova reprezentativním dojmem. Samozřejmě pouze v případě, že je o něj řádně postaráno. Velmi důležitá je především péče o fasádu, na které se neustále hromadí nečistoty z ovzduší. Syté barvy pozvolna blednou a izolační vlastnosti již také nejsou tak dobré jako v době, kdy byla fasáda nová. Pokud máte pocit, že čtete o fasádě vašeho domu a rádi byste jí navrátili původní vzhled, nechte si ji vyčistit.

Podle odborníků je pravidelné čištění fasád opodstatněné zejména u zateplených budov. Zatímco u běžných staveb je dostačující periodicita pět až osm let, zateplená fasáda by měla podstupovat očistnou kůru ještě častěji.

7apul.cz_ars_cz_01

K nejčastějším příčinám znečištění patří zanášení prachem, sazemi a bahnem, množení mikroorganismů (plísně, mechy, lišejníky, řasy) a v neposlední řadě také vandalismus (graffiti).

Budete-li fasádu pravidelně čistit, zajistíte, aby si zachovala původní vlastnosti. Vaše bydlení bude na vyšší estetické úrovni a v případě prodeje se zvýší reálná cena. Zároveň se vyhnete finančně nákladným opravám v důsledku zkrácení životnosti.

Jak fasádu vyčistit, aby vypadala jako nová?

Máte dvě možnosti. Buďto kolem domu postavíte lešení, pořídíte si speciální přípravky a budete doufat, že vaše snaha nepřijde nazmar. Anebo ušetříte čas a pravděpodobně i peníze, obrátíte se na odborníky a budete sledovat, jak se fasádě rychle navrací původní podoba.

K nejefektivnějším metodám čištění fasád patří pískování. To spočívá v tryskání jemného abraziva (směsi vody a písku) přímo na znečištění povrch. Jedná se o účinný a zároveň šetrný způsob odstranění nečistot, který nachází využití také v rámci péče o historické památky.

7apul.cz_ars_cz_02

 

Komplexním čištěním povrchů se zabývá například firma AXIOM REAL. Technici si poradí s běžnými nečistotami i s graffiti.

Responses are currently closed, but you can trackback from your own site.

Comments are closed.