Správná vodoinstalace a řešení přísunu teplé vody jsou klíčem ke spokojenému bydlení

Moderní domácnost se bez tekoucí vody a zajištěných odpadů již neobejde. Jedná se o standardní součást bytů i domů, která už není brána jako komfort, ale jako samozřejmost. Ačkoli mnoho lidí vodoinstalace ve svém bytě nebo domě již neřeší, poněvadž jsou dávno zařízené, především při rekonstrukcích, opravách nebo stavbách nových domů je správné provedení vodoinstalace a vhodný výběr zdroje teplé vody klíčové pro budoucí spokojené fungování domácnosti.

Proč neprovádět vodoinstalaci svépomocí?

Některé zručnější kutily by v rámci úspor mohlo lákat improvizované vlastnoruční zřízení rozvodů vody a odpadů. I v případě skutečně pečlivého pracovního postupu ovšem laikům chybí znalosti pravidel a norem, které je nutné splnit, aby vše správně fungovalo. Svépomocné řešení se proto nedoporučuje, už jen kvůli eventuálním budoucím rozepřím s pojišťovnou, která nemusí uznat nárok na vyplacení pojistné částky v případe havárie, pakliže nebyly provedeny certifikovaným pracovníkem a nesplňují normy.

Systémy ohřevu vody

Jako zdroj teplé vody lze využívat různé prostředky. V panelových bytech je plošně teplá voda odebírána z dálkových zdrojů. Ostatní bytové jednotky nebo domy mohou využívat několik lokálních způsobů ohřevu vody a to obvykle v závislosti na využití různých druhů energií pro vytápění objektu. Nejběžněji využívány jsou tak průtokové ohřívače vody, které mohou fungovat na elektřinu nebo na plyn. Případně se využívají již k tomu uzpůsobené plynové či elektrické kotle určené k ústřednímu nebo etážovému topení. Průtokové ohřívače vody mají výhodu v tom, že vám nikdy nedojde teplá voda, jen na ni budete muset chvíli čekat a hůře se redukují. Na druhou stranu vám v koupelně nebo kuchyni zaberou jen minimum prostoru v porovnání s bojlery, tedy druhou variantou lokálního ohřevu vody. Bojlery mají různě velké zásobníky na teplou vodu, které mohou vodu také rozvádět po více odběrných místech v domě. Spotřebujete s nimi ale více energie nutné pro neustálé přihřívání vody. Je tedy otázkou preferencí, který zdroj teplé vody si zvolíte, ovšem vždy by ho měl instalovat profesionální instalatér, především u plynových ohřevů je správné provedení velice důležité.

Responses are currently closed, but you can trackback from your own site.

Comments are closed.