Stínění rodinného domu

Stínění v rodinném domě

V jaké fázi projektu se stíněním rodinného domu počítat?

V podstatě již od návrhu stavby. Někdy pomůže strom nebo okolní zástavba. Zastínění z jihu dokáže vyřešit šikovný nadokenní rám, díky kterému můžeme ponechat okno bez venkovních žaluzií. V opačném případě se využívají aktivní systémy, které na základě měnících se podmínek přizpůsobují.

Přínos stínění

Reguluje především teplo i světlo, které proniká do obytných prostor. Bez řádného zastínění a klimatizační jednotky by se místnosti snadno staly neobyvatelnými.

Výběr stínění

Rozhoduje vždy funkce, ale také vzhled i cena. Světelný tok jednotlivých staveb je silně individuální, a proto nelze paušalizovat výběr na několik parametrů. Je to patrné na příkladu, když bychom srovnali kancelář s rodinným domem. Už teď si jistě dokážete představit, v čem se takové prostory budou lišit.

Jaké stínění teď letí?

Lidé dnes preferuje venkovní zastínění rodinného domu, byť tomu interiérovému také neodzvonilo. Umístit zastínění před okno je z pohledu fyzikálního výhodnější. Teplo se zastaví ještě před sklem. Před zhruba deseti lety letěly posuvné okenice, které jsou sice populární i dnes, ale hojněji se využívají perforované povrchy, které skrývají hmotu stavby. V podstatě nepoznáte, kde je okno. Zajímavé je stínění popínavými rostlinami, které se však ne vždy dají využít.

Jak to bude v budoucnu?

V dnešní době jednoduchých staveb se zastínění rodinného domu bere často jako šperk, ozdoba, která musí lahodit oku. Jistě se dočkají rozmachu japonské panelové stěny a interiérové rolety různých druhů. Dnes splňují materiály různé stupně norem, takže jsou například nehořlavé, vhodné pro alergiky a zároveň stále stylové.

Responses are currently closed, but you can trackback from your own site.

Comments are closed.